چطور یک رزومه‌ کاری فوق‌العاده بنویسیم؟.
بازدید 1704
تیم تولید محتوا 391 روز پیش
بدون دیدگاه

چطور یک رزومه‌ کاری فوق‌العاده بنویسیم؟

اگر چه فرمت و طراحی رزومه شما براساس ترجیحات شخصی یا صنایع مختلف متفاوت است، اما برخی الزامات استانداردسازی برای رزومه‌ کاری وجود دارد که نباید آن‌ها را نادیده بگیرید. این چک‌لیست، لیست تمام ملزوماتی را که شما باید در رزومه‌ کاری خود بنویسید را شامل می‌شود:

یک رزومه‌ کاری فوق‌العاده شامل چه چیزهایی است؟

چطور یک رزومه‌ کاری فوق‌العاده بنویسیم؟

اطلاعات تماس

نوشتن جزییات تماس در رزومه کاری از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، زیرا کارفرمایان می‌بایست اطلاعات تماس شما را داشته باشند تا هر زمان که می‌خواهند برای مصاحبه کاری با شما تماس بگیرند. آدرس پستی همیشه لازم است، اما بهتر است شما شماره تماس و آدرس ایمیل (یک آدرس ایمیل حرفه‌ای، مانند example@gmail.com) را نیز به رزومه کاری خود اضافه کنید.

عنوان

برای شروع رزومه‌ کاری خود، بهتر است بیانیه‌ای کوتاه بنویسید که شما و آن‌چه را که شما می‌توانید ارائه دهید شرح دهد. آن باید مهارت‎‌‌ها و ویژگی‌هایی کاری شما را برجسته کند و گیرنده براساس آن تشخیص دهد که می‌خواهد بقیه‌ رزومه‌ شما را بخواند یا نه؟ عنوان باید در حدود ۳۰ ثانیه توضیح دهد که شما چه کسی هستید، چه کاری انجام می‌دهید و چرا کاندید مناسبی برای این شغل هستید.

رزومه ساز

تجربه‌ها

یکی از اهداف اصلی رزومه‌ کاری این است که تجربه‌های کاری گذشته‌ خود را داخل آن بنویسید. نقش‌های قبلی خود در سازمان‌های مختلف به ترتیب زمانی معکوس یادداشت کنید. اگر مدت‌زمان طولانی است که کار می‌کنید بیشتر روی ۱۰ تا ۱۵ سال گذشته تمرکز کنید. برای هر نقشی که داشتید باید نام شرکت، زمانی را که طی آن مشغول کار بودید، موقعیت شغلی خود، مسئولیت‌ها و دستاوردهای خود را طی آن بیان کنید.

تحصیلات

در بخشی از رزومه که باید تحصیلات خود را بنویسید، لازم نیست تا کل آموزش‌های خود را توضیح دهید بلکه تنها اشاره به بالاترین سطح تحصیلات کافیست. به عنوان مثال اگر در دانشگاه حضور داشته‌اید، لازم نیست اطلاعات مدرسه‌ها‌ی خود را نیز بنویسید. هنگامی که لیست تحصیلات خود را تکمیل کردید، آخرین مدرک تحصیلی و سال فارغ‌التحصیلی خود را بنویسید.

ویژگی‌های شخصیتی

هرگونه ویژگی شخصیتی را که احساس می‌کنید با نقش شما در شغل جدید متناسب است یادداشت کنید.

افزودنی‌های پیشنهاد شده

در این بخش شما می‌توانید هر مجوز، گواهی‌نامه یا هر جایزه‌ای را که دریافت کرده‌اید یادداشت کنید. شما هم‌چنین می‌توانید به وبلاگ، نمونه‌کارها و یا آدرس شبکه‌های اجتماعی خود (اگر به صورت حرفه‌ای از آن‌ها استفاده می‌کنید) لینک بدهید.

قالب‌بندی

رزومه‌ کاری شما هرگز نباید بیش از حد طولانی باشد، بنابراین سعی کنید آن را در یک یا دو صفحه تمام کنید. یک راه خوب برای فرمت‌‌بندی رزومه کاری در قالب بولت‌پوینت است که باعث می‌شود کارفرما با تمرکز اندکی به تمامی اطلاعات دسترسی پیدا کند. هم‌چنین بسیاری از کارفرمایان از سیستم‌های پیگیری متقاضی استفاده می‌کنند، سیستمی که به دنبال کلمات کلیدی مربوط به مسئولیت‌های شغلی است، بنابراین سعی کنید از کلمات کلیدی مناسب استفاده کنید.

دستور زبان

هرگونه املا و اشتباهات دستوری را بررسی کنید و مطمئن شوید که هیچ‌ اشتباهی مرتکب نشده باشید. برای این‌که بفهمید هیچ ایرادی در رزومه‌ کاری شما نیست از کسی بخواهید تا رزومه‌ شما را بخواند و در صورتی‌ که خطایی در آن باشد، به شما اطلاع دهد. سعی کنید از زبان عامیانه استفاده نکنید و اغلب افعال شما جزء افعال عملی باشند.

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.