مشاهده فرصت‌های شغلیآگهی‌های استخدام شرکت‌های معتبر ایرانی در Jobinja

چجوری متوجه بشیم شغل خوب یا بدی داریم؟

چجوری متوجه بشیم شغلمون خوبه یا بد؟ توی بیشتر کلاسهایی که برای افراد شاغل داریم، وقتی این پرسش میاد وسط که آیا الآن وقت عوض کردن شغلمون هست یا نه؟ همه به طور معمول میگن نه! دلیل این کارشون اینه که بیشتر افراد نمیدونن چه شغل و کاری براشون مناسبه و بعضیا هم نمیخوان ریسک کنن و میترسن تصمیم اشتباه بگیرن.

باید سعی کنی با شکست و اشتباه کنار بیای تا بتونی موفق بشی. تیموتی ویلسون و دنیل گیلبرت برای تحقیقشون که توش نشون میدن ما چقدر در مورد پیش بینی حالات روحیمون ضعیف عمل میکنیم، اصطلاح پیش بینی عاطفی رو به کار بردن. به عنوان مثال توی تحقیقشون میگن: اگه چیز گرونی میخوای از این نترس که بدرد میخوره یا نه، گاهی بهش فکر کن. خواستن وسایل گرون از خریدنش ما رو بیشتر خوشحال میکنه.

اینجا سه مورد از مشکلاتی که توی ذهنمون مانع از تصمیم گیری درست میشه اومده. اینا نمیذارن راحت تصمیمونو بگیریم!

زود باوری

اینجور اشخاص به همون چیزی که اول میشنون اعتماد میکنن و باورش میکنن! به عنوان مثال اگه بخوان ماشین بخرن و بهشون یه قیمت بدن و کمی هم تخفیف بگیرن دیگه راضی میشن، حتی اگه اون قیمت تخفیف خورده‌ام باز برای اون ماشین زیاد باشه! در مورد شغل هم همینطورن!

حس تلقین

ماهیت فکر آدم وابسته به حالتیه که براش پیش بیاد؛ و خارج شدن از اون حالت برامون سخته. مثلا وقتی کسی خیلی عصبانی بشه اصلا یادش نمیاد که آروم بودن چه حسیه و فکر میکنه همیشه تو این حالت میمونه!

گاهی این حس بدجوری غیر قابل کنترل میشه! مثلا وقتی که تو دیدار اول از کسی بدت میاد و هرکاری میکنی این حس از بین نمیره، برای از بین بردن اون حس باید تلاش کنی.

تعبیر اشتباه

بعضی اوقات ما به اشتباه به اطلاعات خودمون بسنده میکنیم و به نتیجه ی واقعی دقت نمیکنیم یا به دلخواه خودمون تعبیرش میکنیم. اینکار درست نیست چون ما حقیقتو نادیده میگیریم! اون حقیقت بعدا خودشو نشون میده.

این اطلاعات به نظرم مفیده؛ چون متوجه میشیم که هرچی که اول به نظر خوب یا بد میاد تا آخر همونجوری نمیمونه! به عنوان مثال شاید فکر کنی تبلیغات مواد غذایی توی تویتر خیلی باحال باشه اما بعد از یه مدت ممکنه ازش خسته بشیو دیگه ندونی باید مثلا راجع به همبرگر چه چیزایی بگی تا دیگرانو جذب کنی! البته هرکاری سختیهای خودشو داره؛ اما باید از منطق به خوبی استفاده کنیم و احساساتمونو کنترل کنیم تا بتونیم تصمیم خوبی بگیریم و بعدا پشیمون نشیم، و اهل ریسک باشیم و اگه شغلمونو دوست نداریم جرأت عوض کردن اون شغل رو پیدا کنیم.

برگرفته شده از penelopetrunk

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *