مشاهده فرصت‌های شغلیآگهی‌های استخدام شرکت‌های معتبر ایرانی در Jobinja

چگونه رزومه ای مختصر و مفید داشته باشیم؟

این موضوع که یه رزومه باید چند صفحه باشه همیشه برای همه سؤال بوده و هست! قانون خاصی برای تعیین صفحات رزومه وجود نداره، اما برای اینکه مختصر و مفید باشه بهتره که توی ۲ صفحه جمعش کرد. ۲ صفحه ممکنه برای کسایی که تجربیات و اطلاعات زیادی رو میخوان عنوان کنن کم باشه، اما با رعایت یه سری نکات میشه رزومه رو کوتاهتر و مفیدتر ارائه کرد.

اختصار رو رعایت کن

این موضوع رو باید خیلی رعایت کنی. میپرسی چرا؟ به این دلیل که یه کارفرما در روز ممکنه با چند صد رزومه مواجه بشه و وقت زیادی برای خوندن متنهای طولانی نداره! پس باید تمام نکات مهم و قابل ذکر رو حتماً عنوان کنی و از زیاده گویی پرهیز کنی تا رزومه‌ای که آماده میکنی در عین کامل بودن، طولانی و کسل‌کننده نباشه.

نباید همه چیز رو با جزییات بگی

یکی از راههای کوتاهتر کردن رزومه اینه که در مورد مشاغل و تجربیات قدیمیت خیلی توضیح اضافه ندی. چیزی که باید نشون داده بشه اینه که تو قبلاً این کارها رو انجام دادی و این تجربه‌ها رو داری، اما نیازی نداره که هر کدوم رو با جزییات توضیح بدی و متن رو طولانی کنی. همین که تمام فعالیتهای گذشته رو لیست کنی کافیه. اما در مورد فعالیتها و مشاغل اخیر کمی بیشتر توضیح بده و جزییات رو بنویس و تواناییهات توی کار اخیرت رو با جزییات توضیح بده.

از کلیشه‌ها پرهیز کن

متأسفانه یه سری موارد کلیشه‌ای هست که اکثر افراد ازشون استفاده میکنن و فکر میکنن که با اینکار رزومه‌ای تأثیرگذارتر خواهند داشت؛ اما دقیقاً نتیجه‌ی عکس داره! هیچ کارفرمایی از خوندن یه سری موارد کلیشه‌ای مثل: توی کار گروهی خوب هستم؛ رهبریت تیمی دارم؛ اجتماعی هستم و غیره خوشش نمیاد و هیچ تأثیری هم نداره. به جای نوشتن این موارد، بهتره که اگه مثالی از هرکدوم داری عنوان کنی تا نشون بدی که واقعاً اون توانایی رو داری.

با اطلاعات شخصیت فضای رزومه رو پر نکن

تنها اطلاعاتی که باید از خودت بنویسی اسم و آدرس و شماره تلفن و ایمیلت هست. هیچ چیز دیگه‌ای اضافه نکن چون جای زیادی میگیره و اصلاً به موضوع اصلی ارتباطی نداره. تنها موقعی از فعالیتهای آزاد و علاقه‌مندیهات بنویس که به این شغل ارتباطی داشته باشن و یا مثلاً اگر دستاوردی هم داری که بی‌ربط نیست حتماً عنوانش کن. و در ضمن سعی کن این مطالب رو در پایان رزومه عنوان کنی.

برگرفته شده از theguardian

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *