مشاهده فرصت‌های شغلیآگهی‌های استخدام شرکت‌های معتبر ایرانی در Jobinja

طرز تهیه یک سخنران حرفه‌ای

یکی از ترسهای معمول ترس از صحبت کردن در جمع است که در عین حال مهارتی است که باید فراگرفته شود. با به کار گیری یک سری از نکات و مهارتهای لازم می‌توانید به یک سخنران حرفه‌ای تبدیل شوید و با اعتماد به نفس در جمع شروع به صحبت کنید.

روی موضوع تسلط کامل داشته باشید.

پس از انتخاب موضوع مورد نظرتان، در مورد آن در کتابهای مختلف و مقالات مختلف و یا از طریق اینترنت جستجو کنید و به طور کامل بر آن اشراف داشته باشید. این‌کار باعث میشود که قوی‌تر ظاهر شوید و بتوانید به سؤالات مختلف به راحتی پاسخ دهید.

تمرین را فراموش نکنید.

حتماً در مقابل آینه و یا دوستان و خانواده، سخنرانی خود را اجرا کنید تا تسلط بیشتری پیدا کرده و ایرادهای خود را متوجه شوید. هرقدر بیشتر تمرین کنید، قوی‌تر خواهید شد، در نتیجه اعتماد به نفستان تقویت می‌شود و یک سخنران حرفه‌ای همیشه اعتماد به نفس بالایی دارد.

زبان بدن هم اهمیت دارد.

حرکات بدن شما نمایانگر میزان اعتماد به نفس شماست. سعی کنید به درستی بایستید و دستان خود را زیاد حرکت ندهید و فقط با آنها به سمت اسلایدها اشاره کرده و یا هنگام صحبت کردن از آنها استفاده کنید تا ایده‌تان را بهتر نشان دهید. اگر دستان خود را بیش از حد تکان دهید و از زبان بدنتان به درستی استفاده نکنید، حواس مخاطبان پرت شده و از مسئله‌ی اصلی دور میشوند.

صدای یکنواخت خسته‌کننده است.

در طول صحبت باید از لحن‌های مختلف استفاده کنید. اگر با یک لحن یکنواخت ادامه دهید بسیار خسته کننده خواهید شد و اکثر مخاطبان تمرکز خود را بر روی موضوع از دست می‌دهند و دیگر علاقه‌ای به شنیدن صحبت‌های شما نخواهند داد.

از روی نوشته نخوانید!

برای اینکه مطالب بهتر در ذهنتان بماند و چیزی از قلم نیفتد، بهتر است آنها را یادداشت کنید و با خود به همراه داشته باشید. این به آن معنی نیست که کل مطلب را از روی نوشته بخوانید، بلکه باید فقط نکاتی را نوشته و در صورت نیاز گاهی به آن نگاهی بیاندازید.

کمی طنز فراموش نشود.

موضوعتان هرچه که باشد، بهتر است در آن جایی هم برای طنز بگذارید. در میان صحبتهای خود از نکات طنزآمیز غافل نشوید و حتی میتوانید بعضی مسائل را به صورت طنز بیان کنید. با این روش مخاطبان بیشتر جذب میشوند و موضوع را بهتر درک خواهند کرد و با آن ارتباط خوبی برقرار میکنند.

از ارتباط چشمی غافل نشوید.

سعی کنید به طور مستقیم با مخاطب خود ارتباط برقرار کنید. هنگام بیان جملات خود به چشمان تک تک مخاطبان نگاه کنید و تا زمانی که جمله‌ی خود را تمام نکرده‌اید همچنان به ارتباط چشمی با مخاطب خود ادامه دهید. از این طریق با مخاطبان ارتباط فکری خوبی برقرار خواهید کرد.

به آرامی پیش بروید.

با سرعت صحبت کردن باعث میشود که تمرکز مخاطب از بین برود و نوعی بی‌نظمی میان صحبتهای شما ایجاد شود. به عنوان یک سخنران حرفه‌ای باید سعی کنید با آرامش صحبت کنید و میان جملات خود کمی مکث کنید و بعد دوباره شروع به گفتن ادامه‌ی مطلب کنید.

 برای پاسخ دادن به سؤالات محتمل آماده باشید.

در ذهنتان خود را به جای مخاطبان قرار دهید و به سؤالاتی که ممکن است در مورد موضوع مورد نظر برایشان پیش آید خوب فکر کنید و پاسخ خود را به خوبی مرور کنید. سعی کنید نکاتی را که در پاسخ‌گویی به هر سؤال لازم است ذکر شوند در ذهن خود داشته باشید.  با این روش به راحتی میتوانید به سؤالات پیش آمده پاسخ دهید.

خودتان ایرادات خود را برطرف سازید.

ارائه‌ی خود را ضبط کنید و بعد از اتمام کار، آن را بررسی و به دقت نگاه کنید. نکات قوت و ضعف خود را یادداشت کنید و بر روی نقاط ضعف خود کار کنید. همواره به دنبال بهبود مهارتهای گفتاری، طرز ایستادن و طرز صحبت کردن خود باشید.

برگرفته شده از bayt

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *