مشاهده فرصت‌های شغلیآگهی‌های استخدام شرکت‌های معتبر ایرانی در Jobinja

چگونه به سوالات مصاحبه کاری به طور صحیح جواب دهیم؟

شما هرگز به صورت صد در صد نمی‌توانید برای یک مصاحبه‌ شغلی آماده شوید. هیچ راهی برای مطمئن شدن از این‌که در مصاحبه دقیقا از شما چه چیزهایی خواهند پرسید، وجود ندارد. با این حال گمان می‌کنیم می‌توان برخی از سوالات را حدس زد. با دانستن برخی از رایج‌ترین سوالات مصاحبه و برنامه‌ریزی کردن پاسخ، اعتماد به نفس شما افزایش پیدا خواهد کرد و این باعث می‌شود پاسخ‌های مناسبی پیدا کرده و بیان کنید. برخی از متداولترین سوالات مصاحبه توسط معتبرترین سایت‌های دنیا شناسایی شده‌اند، در ادامه تعدادی از آن‌ها به همراه پاسخ‌شان آورده شده است.

رایج‌ترین سوالات مصاحبه

‍۱) چرا من باید شما را استخدام کنم؟

از نمونه‌ها و مثال‌های خاص و واقعی برای نشان دادن آن‌چه که شما می‌توانید برای آن‌ها انجام دهید استفاده کنید. هم‌چنین از نقش‌های قبلی و منفعت‌هایی که به کارفرمای خود رسانده‌اید صحبت کنید.

۲) فکر می‌کنید چه حقوق و دستمزدی شایسته‌ی شما است؟

قبل از این‌که برای مصاحبه بروید، حقوق متوسط فردی که در چنین نقشی فعالیت می‌کند را پیدا کنید. بهتر است، در ابتدا حقوقی بیشتر از حد متوسطی که هست پیشنهاد کنید و پس از آن درباره‌اش مذاکره کنید.

۳) مثال‌هایی از ابتکار عمل در زندگی کاری خود را بیان کنید؟

به شغل قبلی خود بازگردید و نمونه‌هایی از کارهای شما که منجر به نتیجه‌ی مثبت برای سازمان‌تان شده‌اند را بیان کنید.

۴) انتظار دارید پنج سال بعد در چه موقعیتی باشید؟

سعی کنید پاسخ این سوالات را مرتبط با سازمانی که برای مصاحبه رفته‌اید بیان کنید. آ‌ن‌ها نمی‌خواهند کسی را استخدام کنند که به نظر می‌رسد هم‌سو با سازمان آن‌ها نیست. خاص باشید و به جای کلیات، جزئیات بیشتری ارائه کنید.

۵) آیا در حال حاضر با شرکت‌های دیگری هم مصاحبه کرده‌اید؟

این یکی از سخت‌ترین سوالات مصاحبه دشوار است. آن‌ها احتمالا می‌خواهند بدانند شما برای چه نقش‌های دیگری درخواست داده‌اید. برای این‌که صادق باشید، به آن‌ها بگویید که شما در حال بررسی موقعیت‌های مختلف در صنعت هستید تا یکی از این شغل‌ها را که متناسب با مهارت‌های شما است پیدا کنید.

۶) چه چیزهایی در زندگی به شما انگیزه می‌دهند؟

در پاسخ به این سوال، به آن‌ها بگویید که چگونه بهره‌وری خود را در کار حفظ می‌کنید. شما می‌توانید در مورد هرگونه فوق‌برنامه‌، مشغولیت‌های کاری و یا سرگرمی را که احساس می‌کنید جایی در زندگی حرفه‌ای شما دارد بحث کنید. این موارد ثابت می‌کنند که شما در مورد این صنعت پرشور هستید و برای رسیدن به اهداف خود برنامه‌ریزی دارید.

۷) شما چگونه زمان خود را مدیریت و وظایف خود را اولویت‌بندی می‌کنید؟

کارفرمایان می‌خواهند کارکنان‌شان سازمان‌یافته تر باشند و بتوانند حجم کاری خود را به طور موثر مدیریت کنند. برای این‌که ثابت کنید شما قادر به انجام چنین چیزی هستید مثال‌هایی از این‌که چگونه در گذشته قادر به انجام آن بوده‌اید بزنید. برای مثال لیست‌های “to do” و غیره.

۸) بزرگ‌ترین ضعف شما چیست؟

این سوال نیز یکی از سوال‌های چالش‌برانگیز است. شما نباید چیزی بگویید که مصاحبه‌کننده به توانایی‌های شما شک کند، با این حال اگر ادعا کنید هیچ نقصی ندارید کمی متکبرانه به نظر خواهید رسید. سعی کنید یکی از ضعف‌های خود را انتخاب کنید که بسیار جزئی است و شما با استفاده از راه‌هایی در تلاش برای غلبه کردن به آن هستید.حتما اشاره کنید چه کارهایی برای از بین بردن این ضعف انجام داده‌اید.

۹) آیا تا به حال تجربه‌ی بدی با کارفرمای خود داشته‌اید؟

مطمئنا اشاره به بددهانی و یا بی‌منطق بودن کارفرمای شما و یا همکاران‌تان به هیچ‌وجه برای مصاحبه‌کننده جذاب نیست و تاثیر مثبتی به جا نخواهد گذاشت. در عوض شما باید چگونگی حل و فصل مناقشات و مسائل مربوط به کارتان را توضیح دهید.

۱۰) چرا شما فکر می‌کنید در این کار موفق خواهید شد؟

پیش از مصاحبه، یک لیست از مهارت‌های خود را یادداشت کنید و سپس مطابقت آن‌ها با شغل مورد نظر را بررسی کنید. بعد از آن شما باید بر مهارت‌های خود که در این شغل شکوفا خواهند شد و منجر به بهره‌مندی شما و کارفرما خواهند شد، بیشتر توضیح دهید.

سوالات استخدامی Jobinja.ir
سوالات استخدامی Jobinja.ir

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *