مشاهده فرصت‌های شغلیآگهی‌های استخدام شرکت‌های معتبر ایرانی در Jobinja

۶ تا سؤالی که باید از خودت بپرسی تا متوجه بشی وقت عوض کردن شغل هست یا نه!

اگه کاری که داری انجام میدی زیاد برات جالب نیست و بهش علاقه‌ای نداری و آیندت رو نمیتونی باهاش تصور کنی، باید بدونی که این اون کاری نیست که برای تو ساخته شده باشه. بهتره به فکر چاره بیوفتی و بری سراغ علاقت و ببینی عاشق چه کاری هستی و اونو دنبال کنی. اما اول برای اینکه مطمئن بشی که این شغل برات مناسبت نیست، این چنتا سؤال رو از خودت بپرس.

آیا شوق و علاقه‌ای به این شغل دارم یا نه؟

ببین که اصلاً منتظر صبح شنبه هستی یا نه، اصلاً دلت میخواد دوباره بری سر کارت و فعالیت کنی یا نه. گاهی ممکنه این مشکل بی‌علاقگی به خاطر نوع برنامه‌ریزی کاریت باشه و یا تایم استراحتت خوب نباشه، و با تغییر توی برنامه‌ی کاری و تایم استراحت و عوامل دیگه این مشکل حل بشه و به کارت علاقه‌مند بشی. اما اگر با وجود ایجاد تغییرات توی برنامه و محیط کار و غیره بازم احساس خوبی نداشتی، دیگه باید بدونی که این شغل برای تو مناسب نیست و باید دنبال کار دیگه‌ای باشی.

آیا اصلاً کار جدیدی انجام دادم؟

برای اینکه بتونی توی کارت رشد و پیشرفت کنی باید فعال و خلاق باشی و علاقه نشون بدی. نگاه کن و ببین اصلاً دستاورد خاصی داشتی یا نه و کار جدید و خلاقانه‌ای کردی یا نه. اگر میبینی هیچ کار خاصی نکردی و اون حالت روتین رو داری تکرار میکنی، این نشون میده که در کل علاقه‌ای که باید رو به کارت نداری و دیوونش نیستی و باید بری دنبال علاقت.

آیا اخیراً افزایش حقوق داشتم یا تشویقی گرفتم؟

مسلماً دستمزد یکی از عواملی هست که نشون میده موندن توی کاری می‌ارزه یا نه. ببین حقوق و مزایات برای گذروندن زندگی کافی هست یا نه. معمولا سالی یکبار هم تشویقی و ترفیع‌ها داده میشه، اگر تا حالا اصلاً شامل تو نشده و یا فرصتی بهت داده نشده تا براش تلاشی کنی، بهتره که این کار رو کنار بذاری.

آیا میتونم تغییری ایجاد کنم؟

اگر میتونی با ایجاد کمی تغییر چیزهایی رو که در مورد کارت دوست نداری تغییر بدی و با دید بهتری به آیندت نگاه کنی، پس با رئیست صحبت کن و ببین جایی برای انعطاف هست یا نه و اگر دیدی که نیست و نمیتونی تغییری ایجاد کنی دیگه وقتشه که این کار رو بذاری کنار!

آیا شغل دیگه واقعاً برام بهتره یا نه؟

خوب فکر کن و ببین آیا چیزهایی که توی این شغل فعلیت آزارت میده مختص به همین کاره یا نه! نکنه بری جای دیگه و این بی‌علاقگی همچنان ادامه داشته باشه؟! بعضی اوقات ما فکر میکنیم که مرغ همسایه غازه! پس برای اینکه واقعاً مطمئن بشی که داری کارت رو برای رفتن به جای بهتری ترک میکنی باید بتونی دلایلی کاملاً منطقی و خاص داشته باشی مثلا اینکه توی محیط کار برات به اندازه‌ی کافی ارزش قائل نمیشن یا اینکه کاری که انجام میدی آینده‌ی خاصی نداره و غیره.

آیا آینده‌ای اینجا در انتظارم هست؟

نگاه کن و ببین که آیا میتونی آینده‌ی خودت رو توی همین شغل تصور کنی یا اصلاً میتونی حداقل ۵ سال آینده‌ی خودت رو تو اینجا ببینی یا نه. از خودت بپرس آیا اهداف این شغل در راستای اهداف کاری خودت هست یا نه. اگر نتونستی به این سؤالها پاسخ مناسبی بدی بدون که این کار مناسب تو نیست.

قبل از هر اقدامی خوب راجع به این چند سؤال فکر کن و ببین که آیا میتونی تغییری ایجاد کنی تا همین کار فعلیت رو دوست داشته باشی یا اینکه راهی نداره و تو واقعاً برای این کار ساخته نشدی.

برگرفته شده از monster

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *